Vnitřní dítě

Každý z nás, muži i ženy, uvnitř sebe máme naše vnitřní části, vnitřní ženu („trojjedinou“ – jako Lunu, Venuši a Lilith) a vnitřního muže (archetypy Slunce, Marse a Merkura). S těmi se setkáte na kurzech Tři ženy a Tři muži v nás. Patří k nim ještě naše vnitřní dítě.

Rezervovat

Dítě samo o sobě potřebuje pro svůj vývoj tři důležité věci – lásku, přijetí a bezpeči. A potřebuje mít možnost projevovat se dětským způsobem, který je přiměřený jeho věku. Tedy hrát si, smát se, pobíhat, zlobit, objevovat nové – a to vše bezstarostně. Přibližně do deseti let děti, a to už od počátcích prenatálu, děti do sebe doslova nasávají vše, co se kolem nich děje – co kdo říká, co kdo cítí, jaké má kdo hodnoty a názory = pravdy o světě, jak kdo reaguje na lidi, na situace…. Tím „kdo“ jsou hlavně naši rodiče. Dítě přijímá jejich „pravdy“ podvědomě do sebe jako dané vzorce, programy. A tyto programy fungují jako náš podvědomý software, který nás pak v životě řídí, podle kterého fungujeme.

Z „užitečných programů“ čerpáme celý život. Věty jako: „To se ti povedlo – nakreslit, postavit….“, „Běžte si hrát.“, „Vidíš, jak jsi to zvládla sama/zvládl sám (se obléknout např.)“ , „Ty jsi moje milovaná holčička.“ se u dítěte spojí s příjemným pocitem (láskou, přijetím, bezpečím) – a v životě z nich pak čerpáme např. svoji sebedůvěru, pocit volnosti, lásku, tvořivost, odvahu….

Do podvědomí se však zapisují i programy, které nám v dospělosti neslouží, naopak nás omezují, brzdí. V momentě, kdy rodiče reagují chladně, bez lásky, ve vzteku, kdy kladou podmínky nebo příliš velké  nároky, kdy na nás přenášejí cizí nebo nepřiměřenou odpovědnost – tehdy dítě nemůže zareagovat spontánně, přirozeně, dětsky. Když nás rodiče nepodporují a nepřijímají, v dospělosti se to pak projeví třeba tím, že pochybujeme o sobě, o svých snech, schopnostech, o své síle, více se bojíme, neumíme projevit city, přání, nastavit si hranice, nevěříme si. Dítě totiž zaktivuje „obranný program“ – popře samo sebe a udělá ne to, co cítí a chce udělat přirozeně, co je s ním v souladu, ale udělá to, co chce rodič – aby si alespoň tak zachovalo jeho „lásku, přijetí a bezpečí“. Takto vniká přesvědčení „Lásku si musím zasloužit“, „Rodiče musím udělat šťastnými“, „Lepší je lhát, protože když řeknu pravdu, druzí mně zraní/odmítnou.“ , „Já nejsem důležitá, na prvním místě jsou ostatní“, „Nejsem dost dobrý/dobrá“ apod.

V dospělosti pak nastanou situace, které jsou podobné těm z dětství – emocionálně podobné. A my pak reagujeme ne jako dospělý muž nebo dospělá žena, ale jako zraněné dítě. Doslova jsme zaseklí, uvízlí např. ve věku pěti nebo sedmi let. U mnoha lidí vznikne v dětství syndrom „hodné holky“ a „hodného kluka“ – čistě z pudu sebezáchovy. A ve vztazích, v práci, ve zdraví se pak tyto vlivy projevují a brzdí nás.

Jak tedy uzdravit svoje zraněné vnitřní dítě?
Dát mu to, co jsme nedostali a co jsme potřebovali, když jsme byli malí. Lásku, pozornost, přijetí, pocit bezpečí.

Na kurzu se podíváte na to, co vaše vnitřní dítě potřebovalo, ukážeme si, jak se svým vnitřním dítětem komunikovat a jak narovnat a dosytit to, co dosud chybělo. Meditace, automatická kresba a technika EFT jsou k tomu dobrou cestou.

Rezervace

    *slouží jako variabilní symbol platby
    Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů